Cilt Bakımı, Cilt Lekesi ve Cilt Temizleme Yöntemleri

Cilt Bakımı

Cilt Bakımı

Günlük yaşamda her daim kişi en iyi halini yansıtmak ister. Bunun için de genellikle farklı cilt bakımı yapmak gerekir. Sizler için uygun olan bakim kremleri, serumlar arasından cilt tipinize uygun olacak bir ürünü tercih etmek, almak istediğiniz olumlu sonucun hızlanmasına neden olabilir. İçerisinde farklı vitamin ve güçlü içeriğin yer aldığı bakım ürünlerinden c vitamini serumu cildin daha parlak ve daha aydınlık bir görünüme ulaşmasına katkı sunar. C vitamini içeren serumu kullanmak cildin hem daha parlak görünmesine hem de daha pürüzsüz olmasına katkı sunar.

C Vitaminin Düzenli Kullanımında Etkileri Nelerdir

C vitamini içeriğine sahip serum önerileri arasında etkili bir güce sahip olan herhangi bir ürünü bulmak bazen zor olabilir. Güvenilir bir markanın kullanıcılarına sunduğu, faydalı ürünleri tercih edip satın almak, cilt yüzeyine zarar vermeyeceği gibi etkili bir sonuca kısa zaman içerisinde ulaşmanıza katkı sunar. Aydınlık bir görünüm elde etme, c vitamini içeren serum faydaları arasında en belirgin ve göze çarpan bir detay olarak dikkat çeker.

C vitamini içeriğine sahip serumu gün içerisinde kolaylıkla cilde uygulamanız mümkündür. Aynı zamanda koyu leke görünümünü 6 günden en aza indirir.  Gün içerisinde daha eşit görünen bir cilt tonu ve daha pürüzsüz bir görünüm sunar.6 gün içerisinde de koyu lekelerin görünümünün ve koyu lekelerin yoğunluğunun azalmasına katkı gösterir.

Cilt Lekesi

Cilt Lekesi

Cilt lekesi kadın ve erkek fark etmeksizin çok yaygın bir şekilde görülen problem olarak bilinir. Dış görünüşü direkt olarak etkileyen cilt lekesinin çoğu genel olarak alın, çene ve yanak bölgesinde görülmeye başlar. Böyle bir durum da insanın huzursuz olmasına etkendir. Gün içerisinde insanlarla iletişim halinde olması ve kişinin kendisine olan özgüveni kadar geniş bir alanda etki yaratabilir. Bu nedenle pek çok kişi cildinin daha parlak ve canlı gözükmesin ister.

Temiz ve lekesiz görünmenin de birden farklı yolu bulunur. Her gün yatmadan önce cildinize uygulayacağınız bakım ve sabah kalktığınızda uygulayacağınız bakım cildinizin daha görünmesine katkı sağlar. Ayrıca düzenli beslenme de bu konuda soldurma önemli bir etkendir.

Cilt Lekesi Türleri

Cilt lekesinin pek çok çeşidi bulunur. Bunların en başında yer alan cilt lekesi ise akne lekesi olanıdır. Akne, cilt yüzeyinde çok fazla yağ üretimi sonucu ortaya çıkar. Sağlıksız beslenmeye de etki eden akne, oluştuğu anda rahatsızlığa neden oluğu gibi daha sonrasında bıraktığı lekeler ile cilt güzelliğini de olumsuz bir şekilde etkileyen sorunlardandır.

Siyah nokta da bu durumu etkileyen başka bir problemdir. Ciltte leke oluşumunu sağlar. Dudak ve ağız çevresinde meydana gelen uçuklar da zaman içerisinde leke oluşumuna neden olabilir. Uçuk ne kadar zararsız ve küçük olarak görünse bile cilt üzerinde oluşturduğu leke izi ile rahatsız edici bir boyuta gelebilir. Bu durumda etkili bir ürün kullanarak sorunun üstesinden gelinebilir.

Cilt Temizleme

Cilt Temizleme

Cilt temizleme için öncelikli olarak cilt tipine uygun bir temizlik ürünü seçmek, tonik kullanmak ve cildin arınması için peeling ile gözeneklerin derinlemesine temizlenmesini sağlamak oldukça önemlidir.  Uygulama sırasında maske ve cilt tipine uygun özel kremler ile nemlendirilen cilt, gerekli olan nemi sağlayarak cildin daha pürüzsüz, canlı ve parlak görünmesine yardımcı olur. Cildin her gün tonik ya da yüz yıkama jeli gibi bir ürünle temizlenmesi ardından nemlendirici kullanılması cilde daha iyi bir görünüm sunar.

Temizlik sırasında günlük rutin içerisinde belirli bir düzene uymak zorunda olursunuz. Her aşamanın kendisine özgü bir amacı bulunur. Bu nedenle atılacak olan adımların daha dikkatli ve genç görünmenize sebebiyet verir. Günlük olarak uygulanan cilt temizliği, haftalık maske uygulaması gibi unsurlar cildinizin ihtiyacı olan bacımdır.

Cilt Temizleme Amacı

Cildin temizlemesindeki amaç; cilt yüzeyinde biriken toz, kır ve makyaj artışlarının ciltten yok edilmesidir. Cildin oksijen seviyesini artırmaya yarayan cilt temizliği, cildin hem yıpranmasını hem de deformasyon olmasını önler. Cilt üzerinde kullanılacak olan ürünlerin kalitesine bağlı olarak cildi besleyen temizlik unsuru, ayrıca cildin temizlenmesi için oldukça değer taşır. Buradaki uygulanan temizlik ve bakım sadece var olan sağlıklı yapıya sahip çıkmak değildir. Cildi çevresel faktörlere karşı da korumayı sağlar. Bu nedenle günlük rutin haline gelen bakım aşaması cildin nemlenmesini sağlayarak gözeneklerin sıkışmasına yardımcı olur.

Cilt Tipleri

Cilt tipi genel anlamda kişiden kişiye farklılık gösteriyor olsa da genellikle hayal edilen bir görünüm hemen

Göz Çevresi Bakımı

hemen aynı düzeydedir. Eşit tonlu, canlı, parlak, pürüzsüz, esnek, sıkı ve nemli görünümlü bir cilt tipidir. Tüm bu cilt tipini bir arada toplayan cilt tipi ise normal cilt tipi olarak nitelendirilir. Aynı zamanda gerek kalıtsal nedenlerden dolayı gerekse dış faktörden dolayı etki gören daha pek çok cilt tipi bulunur. Diğer cilt tiplerinin normal cilt tipinin sunduğu görünüme sahip olabilmesi için kesinlikle doğru bir şekilde analiz yapılması gerekir. Ayrıca doğru bir bakım ile desteklenmesi gerekir. Doğru bir cilt bakımı için öncelikle cilt tipini bilmeniz gerekir.

Cilt Tipleri Kaça Ayrılır?

Cilt tipleri genel olarak uzmanlar tarafından dört kategori içerisinde toplanır. Normal, yağlı, karma ve kuru olmak üzere belirlenir. Bu kategorinin belirlenmesindeki en başlıca neden ise cildin üretmiş olduğu sebum miktarına alakalı olabiliyor. Çünkü buradaki sebum, cildin nem düzeyi için çok önemli bir role sahiptir. Sebum her ne kadar eksik veya fazla olur ise farklı cilt problemleri gözlemlenebilir. Böyle bir durumu engellemek için de ciltteki sebum oranına uygun olacak tarzda alır bakım ürünlerini tercih edip kullanmak gerekir. Sebum düzeyine göz önünde bulundurularak kategorize edilen cilt tipleri ile bu tercihi yapabilmek oldukça kolye bir rol oynar.

Yazıyı değerlendirmeyi unutma..!!
[Total: 1 Average: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir