Cilt Lekesi, Cilt Nemlendirme, Kuru Cilt ve Yağlı Cilt Bakımı

Cilt Lekesi

Cilt Lekesi

Cilt Lekesi, deride oluşan ton farklılığı için kullanılan bir ifadedir. Pek çok etkene bağlı olarak ciltte ortaya çıkan lekelerin oldukça fazla türü bulunur. Öncelikli olarak sağlıklı olmanın yanı sıra, güzel bir görünüme kavuşmak içinde cilt lekelerinden kurulmak gerekir. Bu kurtulma işlemi in basit bir yolla yapılması için de pek çok yöntem bulunur. Ancak bunun yapılması içinde lekenin zararsız olup olmadığınız bilmek gerekir.

Tıbbi bir tedavi için hekime danışmak her zaman daha iyi olur. Cilt Lekesi kadın ve erkek fark etmeden yaygın olarak görülen bir problemdir. Dış görünüşü direkt olarak etkileyen bir cilt Lekesi genel olarak alın, çene ve yanak bölgesinde ortaya çıkar. Böyle bir durumda insana huzursuzluk verir. Bu nedenle genellikle herkes yüzünün temiz, canlı ve parlak görünmesini ister.

Cilt Lekesi Türleri Nelerdir?

Cilt lekesinin pek çok çeşidi bulunur. Bunlardan en çok karşılaşılan ise cilt Lekesi, akne lekesidir. Akne genellikle çok fazla yağ üretimi sonucu ortaya çıkan bir sorundur. Sağlıksız beslenmenin de bir sorunu olan akne, oluştuğu zaman rahatsızlık verdiği gibi daha sonra da bıraktığı lekeler ile de güzelliği olumsuz yönde etkileyen bir durumdur.

Aynı zamanda siyah nokta da cilt üzerinde leke bırakabilen cilt problemleri arasında bulunabilir. Dudakta ve ağız çevresinde ortaya çıkan uçuklarda da zamanla leke oluşumuna neden olabilir. Düzenli beslenmek ve cilt bakımı bu durumda en önemli durumdur.

Cilt Nemlendirme

Cilt Nemlendirme

Cilt nemlendirme, cilt tipine uygun olan ürünler ile cildin nemlendirilmesi işlemidir. Cilt bakımı genel olarak cilt tipine göre farklı katmanları bulunan ve adım adım yapılması gereken bir uygulama türüdür. Nemlendirme işlemi yalnızca kuru ciltler İçin değil bütün cilt tipleri için geçerli olup erken yaştan itibaren yapılması gereken bir uygulamadır. Genel olarak bayanların makyaj yapımından önce günlük rutin için bir nemlendirici kullanması gerekir.

Nemlendirme Nasıl Uygulanır?

Nemlendirme cilt bakımı için en önemli etkendir. Cilt bakımı kişinin kendi başına evde de uygulayabileceği bir yöntemdir. Kesinlikle bu konuda uzman, deneyimli ve eğitimli kişilerin çalıştığı ilgili standartlara göre cilt bakımı uygulayan merkezlerden bu tür bir hizmet almak gerekir. Çünkü cilt bakımı sırasında doğru bir cilt bakım ürünü, kişinin yaşına uygun olarak kullanılması yapılan bakım cilde zarar verir. Bu nedenle cilt bakım merkezi tercih ederken iyi bir araştırma yapmak gerekir. Öncelikli olarak cilt tipinin teşhis edilmesi gerekir. Kuru, yağlı, karma ve normal olup olmadığını bilmek lazımdır. Çünkü bakım cilt tipine uygun şekilde belirlenmelidir.

Cilt tipi belirlendikten sonra cildin temizliği yapılır. Cilde uygun temizleyiciler kullanmak gerekir. Bu sayede cilt kirden arınmış olur. Temizlik işleminden sonra cildin ölü hücreden arınması için peeling uygulanır. Bu durumda gerekli görüldüğü taktirde buhar uygulaması da yapılabilir. Bu işlem sayesinde ciltte siyah nokta ve akne varsa temizlenir. Böylelikle gözeneklerin açılması sağlanır. Tonikle cilt temizlenir. Sonrasında ise nemlendirici uygulanır.

Kuru Cilt

Kuru Cilt

Cilt kuruluğu, genel olarak genç ve yaşlı fark etmeden herkesin karşılaştığı bir problemdir. Cilt kuruluğunun en kötü belirtisinden biri, yaşlanma belirtilerini ortaya çıkarması, var olan belirtileri ise daha belirgin bir hale getirmesidir. Ciltteki kuruluğun başlıca nedeni, cildin ihtiyaç duyduğu neme sahip olmadığıdır. Cildin nemden mahrum olması da A, B, C ve E vitaminlerin yeteri kadar karşılaşamıyoruz anlamına gelir.

Günlük beslenme zamanınızda bu vitaminleri giderdiği iz taktirde kuruluğunda önüne geçmiş olursunuz. Çünkü bahsedilen bu vitaminler, genellikle cildin kolajen dengesini korumaya yardımcı olur. Cildin kurumasına neden olan etkileri ortadan yok eder. Cilt, kuruluştan kurtulduğu anda yaşlılık belirtileri de göstermez.

Kuru Cilde Ne İyi Gelir?

Kuru bir ciltte göze çarpan en önemli durum, ciltte inanılmaz bir gerginlik ve pullanma sorunudur. Kuru bir cilde sahip olanların gözenek görünümü ve parlama gibi bir problemi olmaz. Bu pullanma ve çatlakların önüne geçmek için anca düzenli olarak cilt bakımı yapmak gerekir. Beslenmeye dikkat etmenin yanı sıra cilde uygulanan nemlendirici ürünler ile cilt istediği yumuşaklığa kavuşacaktır.

Kuru bir cilde sahip olan kişinin istediği tek şey, ihtiyacı olan minerale ve neme ulaşmaktır. Cilt kuruluğunun nedenleri oldukça farklı olabilir. Hava şartları ve genetik faktörler Kuru bir cilde sahip olmanıza etken olabilir. Hatta uyku düzeni ve alışkanlıklar da cildin kurumasına yol açar. Bu nedenle cilt bakımını günlük olarak uygulamak gerek.

Yağlı Cilt

Yağlı Cilt

Yağlı cilt görünümden kurtulmak için, doğal bir ışıltılı cilde sahip olmak için, kapanmayan Sivilcelerden kurtulmak için günlük olarak cilt bakımı yapmanız en önemli etkendir. Cilt tipinize uygun olan ürünleri kullanarak bu problemin önüne geçmek oldukça mümkündür.

Yağlı Bir Cilde Sahip Olduğunuz Nasıl Anlaşılır?

 • Cilt üzerinde akne oluşumu meydana gelirse,
 • Cilt kalınlaşırsa,
 • Gözenekler çok genişse,
 • Ciltte çizgiler ve pullanmalar başlıyorsa,
 • Cildin yağ oranı fazla olduğu için normalden daha çok parlak görünürse,
 • Makyaj uzun süre dayanmıyorsa,
 • Ciltte kirli bir görüntü beliriyorsa,
 • Çok fazla siyah nokta ve sivilce varsa

Maalesef ki yağlı bir cildiniz var anlamına gelir. Ancak böyle bir durumun önüne geçmek de oldukça mümkündür.

Yağlı Bir Cilt İçin Bakım Önerisi:

 • Öncelikli olarak, ciltteki yağ oranını dengelemek için su bazlı ve yağ bazlı ürünlerini birlikte kullanmak gerekir.
 • Sebum dengeleyici cilt bakım ürünlerini kullanmaya başlamanız doğru olur.
 • Haftada en az iki defa maske yapmanız gerekir. Sürekli yapılan bur maske cildin nem dengesini eşit bir şekilde dengeler ve gözeneklerin tıkanmasını önler.
 • BHA içeriğine sahip peeling kullanmaya başlayıp bunu günlük bir rutin haline getirmeniz gerekir.
 • Günlük hayatta da cildi bol su ile her zaman yıkamak oldukça önemlidir. Rutin olarak temizlenen bir cilt ne kadar uzun zaman geçerse geçsin her daim daha genç bir görünümde olur.
Yazıyı değerlendirmeyi unutma..!!
[Total: 1 Average: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir