Egzersiz ve Hamilelik

Egzersiz

Egzersiz

Egzersiz, sağlığı iyi bir hale getirmek ve zindelik korunmasını sağlamak için kullanılan vücudun belirli başlı yerlerini iyileştirmek için; planlanan, yapılandırılan, tekrarlanan bir fiziksel aktivite sürecidir. Genel olarak egzersiz yaparken hızlı bir şekilde nefes alıp vermek, ter atmak vebali atış hızının artmasıyla karşılaşmak en sık görülen etkilerden bir kaçıdır. Genel olarak insanlar doğduğu zamandan itibaren hep tatil yolu ile hareket etmiş ve hareket simgesini geliştirme yolunda çaba sarf etmiştir.

İlk önce hayvan karakterinin taklidi ile başlayan bu yolculuk hem dans hem de Uzakdoğu sporları, günümüz şartlarında artık modern sporları kadar uyanmıştım. Ancak günümüzde teknolojinin ilerlemesi, iş yaşamı ve modern kentleşmeden dolayı insanlar günlük hayatta daha az hareket etme başladı. Hal böyle olunca da böyle bir durum sağlık açısından olumsuz sonuçlara sebebiyet verdi.

Egzersizin Sunduğu Faydalar Nedir?

Egzersiz hakkında yapılan çalışmaların sağlık açısından oldukça fazla olumlu sonuçlara yol açtığını kanıtlamıştır. Bu araştırmalara göre egzersizin ne gibi faydaları var bahsetmek gerekirse;

  • Obezite,
  • Tip 2 diyabet
  • Kanser gibi hastalıkların pek çoğu ve bu gibi durumlara bağlı oluşabilecek hastalıklar üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğu kanıtlanmıştır.
  • Kardiyovasküler hastalık

Bu gibi pek çok hastalık düzenli bir egzersiz ve hareketli yaşam taktığı ile önlenebilir.

Düzenli yapılan egzersizde;

Kan basıncının düşmesine neşen olduğu ve kan likidite profillerinde iyileşmelerin olduğu fark edilmiştir.

Hamilelik

Hamilelik

Hamilelik döneminde, özellikle cilt üzerinde pek çok farklılık oluşabilir. En yaygın olarak cilt değişiklikler ise; cilt renginde koyulaşma, cilt kuruluğu, hormonal olarak vücut türlerinden artış, çatlaklar ve saç dökülmesi gibi durumlardır. Sağlıklı beslenme ve doğru uygulanan bir cilt bakımı ile bütün bu problemlerin önüne geçmek ya da onları çok az bir seviyeye indirmek oldukça mümkündür.

Cilt Temizleyicisi Kullanın

Cilt tipinize uygun olarak tercih ettiğiniz bir Makyaj temizleyici suyu, yağı ve peeling ile cildinizi günlük olarak temizlemeyi asla ihmal etmeyin. Cilt temizliğinin en önemli amacı cildin, cilt yüzeyinde oluşan kır, toz makyaj kalıntıları ve ölü hücrelerden arındırmak için, cildin oksijen alışverişini çoğaltmak ve cildi dış etkenlere karşı daha koruyucu bir hale getirmek, düzenli bir cilt temizliği sonrası parlak, canlı ve pürüzsüz bir cilde sahip olmanız mümkündür.

Nemlendiricileri İhmal Etmeyin

Cilt temizliğinden sonra ona, ihtiyacı olan yumuşaklığı kazandırmak oldukça önemli bir durumdur. Nemlendirici, genel olarak cildin su ihtiyacını karşılayıp, cildi yumuşatır ve nem seviyesini eşitler. Nemsiz kalan bir cilt yüzeyinde kuruluk, kırışıklık ve yaşlanma belirtileri meydana gelir. Temiz olan cildinize uyguladığınız nemlendirici krem cildinizi rahatlatır ve güçlendirir.

Güneşten Mutlaka Korunun

Hamilelik sonrası cilt lekelerini belirmesi be çoğalması en çok rastlanan bir cilt problemidir. Özellikle hamilelik döneminde değişen hormonlar sebebiyle, güneşe maruz kalmanız sonucunda ciltte lekelenmeler oluşur. Bu nedenle kış aylarında bile güneş koruyucusunu kullanın.

Yazıyı değerlendirmeyi unutma..!!
[Total: 1 Average: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir