Güneş Koruması ve Renk Eşitsizliği

Güneş Koruması

Güneş Koruması

Güneş, cilt lekelerinin ve erken yaşlanmanın en büyük nedeninden bir tanesidir. Güneş Koruması ürünleri kullanılmadığı taktirde güneşten gelen ultraviyole ışınları, deri katmanlarında yer alan elastin adı olarak bilinen ve cilde esneklik sağlayan liflerin hem sarkmasına hem de zarar görmesine neden olur. Cilt kırışıklığının en büyük sebeplerinden bir tanesi ise, güneş koruması ürünleri kullanmadan uzun süre boyunca güneş ışınına maruz kalmaktır.

Korumasız bir halde güneşe çekildiği taktirde kırışıklıkların yanı sıra ciltte lekelenme, pullanma, cilde destek olan kolajende azalma ve hatta uzun sürede cilt kanseri gibi birçok olumsuz sonuçlara sebep olabilir. Cilt kanseri gibi bir sorundan korunmanın oldukça etkili çözümü yine güneş kremidir.

Güneş Koruması Seçiminde Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

  • Ürün seçimi sırasında hem UVA hem de UVB güneş koruması içeriğine sahip olan ürünleri seçmeniz gerekir. UVB ışınları, akrobat unsurunu kısa süre içerisinde güneş yanığı biçiminde gösterir.
  • UVA cilt üzerindeki tahribat durumunu uzun süre içerisinde kırışıklık ve elastikiyet kaybı olarak gösterir.
  • Normal bir cilt yapınız varsa güneşe çıkmadan önce en az SPF15 ya da SPF30 güneş koruyucu kullanmanız gerekir.
  • Alerjik, hassas ve açık tene sahip olan kişilerin ise en az SPF30 faktörleri bir ürünü kullanması gerekir.

Bu gibi durumlara dikkat edildiği taktirde cilt hem daha güzel görünür hem de daha canlı olur.

Renk Eşitsizliği

Renk Eşitsizliği

Renk Eşitsizliği, deride oluşan cilt rengindeki kalıcı ya da geçici renk değişikliğine verilen isimdir. Diskromi hastalığı genel olarak ciddi bir problem oluşturan herhangi bir şey değildir. Hasta kişide ağrı, kaşıntı ve acı hissi bile göstermez. Ancak kişinin dış görünümünü ve psikolojisini olumsuz bir şekilde etkiler. Renk eşitsizliği yalnızca deride oluşmaz aynı zamanda tırnaklarda da renk pigmentasyonunun neden olur.

 

Kötü Alışkanlıklar ve Renk Eşitsizliği

Çok fazla kafein ve alkol tüketimi iç organların zarar görmesine sebep olur. Kafein ve alkol çok fazla kullanıldığı zaman sinirlilik, uykusuzluk, odaklanma problemi ve hipertansiyon gibi fiziksel rahatsızlıklar ortaya çıkmaya başlar. Bütün fiziksel reaksiyonlar sonrasında cilt yapısında da değişiklikler oluşmaya başlar.

Bunların en önemlisi ise uykusuz kalındığında göz çevresinde oluşan koyu renkli halkalar ve şiş göz damarları yüz bölgesinde ton eşitsizliğine neden olur. Kötü alışkanlıklardan kurtularak yaşam kalitesini artırıp ciltte ve vücutta oluşabilecek sorunları azaltmanın mümkündü. Hem nikotin hem de alkol tüketimine son vermeniz gerekir. Bunun için de yoga, meditasyon ve yürüyüş yapmak önemlidir.

Güneş Işınına Fazla Maruz Kalmak

Güneş ışınına çok maruz kalındığında cilt tonunda eşitsizlik oluşur. Güneş ışığı UVA içerir. Bunun cilde direkt etki etmesi sonucunda deride koyulaşma yanma ve soyunma gibi sorunlar oluşur. Denizden ve güneşten vazgeçemiyorsanız kesinlikle güneş koruyucuları kullanmanız gerekir. Bu sayede cilt tonu eşitsizliğini engellemiş olursunuz.

Yazıyı değerlendirmeyi unutma..!!
[Total: 1 Average: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir